• Çelebi Danışmanlık Özel İstihdam Bürosu
 • 0 222 220 22 32 / 0 530 18 18 026
 • info@celebidanismanlik.com

Oyun Ablası

img

Çocukların en temel ihtiyaçlarından biri olan oyunlar onların kişisel gelişimlerine de büyük katkıda bulunuyor. Her çocuk gününün belirli zamanını oyunlarla geçirmelidir. Ancak çoğu zaman ailelerin miniklerle geçirebileceği çok fazla zamanı olmuyor. Mevcut zamanda çocukları ile sohbet etmeyi ve onlarla ilgilenmeyi tercih ediyorlar. Ancak söz konusu oyun olduğunda yorgun olan anne babaların bir hayli zorlanması oyun ablası bularak destek almalarını beraberinde getiriyor.

Aslında oyun ablası çocuklar için çok daha faydalı etkinlikler sunabiliyor. Eğitici oyunlar ve aktiviteler ile miniklerin hem eğlenmesini hem de eğlenirken öğrenmesini sağlayabiliyor. Aynı zamanda çocukların yaşlarına uygun olan ve kişisel gelişimlerine de destek olabilecek aktiviteler ile zaman geçirmelerini sağlıyor. Çocuklar ile iyi bir iletişim kurabilen bu kişilerin miniklerin psikolojisi hakkında detaylı bilgi sahibi olması da önemli!

Oyun Ablası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Çocuğunuz için bir oyun ablası seçerken bazı hususları göz önünde bulundurmanız gerekir. Öncelikle güler yüzlü ve şefkatli birini tercih etmeniz ve beraberinde çocuklarla iyi iletişim kurabilen birine yönelmeniz gerekiyor. Seçtiğiniz kişinin çocuklar için sadece eğlenceli değil aynı zamanda eğitici olan aktiviteleri de biliyor olması lazım. Hangi yaş grubunda olan çocukların hangi konularda gelişime daha açık olduğunun bilinmesi de yine önemli hususlar arasında bulunuyor.

Elbette çocuklar ile sürekli temas halinde olabileceği için hijyen ve temizlik kurallarına hakim olan bir oyun ablasının tercih edilmesi de önemlidir. Yatılı, gündüzlü ya da part time olarak bu hizmetten tüm aileler gayet makul bir ücret karşılığında faydalanabilir. Ayrıca saatlik olarak da oyun ablalarının bu keyifli hizmetinden faydalanabilirsiniz. Örneğin düzenlediğini partilerde ya da farklı organizasyonlarda çocukların bir arada eğlenerek zaman geçirmesi sağlanabilir.

Bu durumda organizasyona katılan yetişkinler de daha rahat edecek ve çocukları ile sürekli ilgilenmek zorunda kalmayacaklardır. Çocukların hayata çok daha iyi hazırlanmaları için hayal dünyalarının da zenginleştirilmesi gerekir. Oyun onlar için en kıymetli aktivitelerin başında geliyor. Hayal dünyalarını besleyen ve hayatı daha keyifli bir şekilde tanımalarına yardımcı olan oyun her çocuğun hayatında mutlaka olmalı! Siz de bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Oyun Ablası Hakkında Her Şey
Oyun ablası hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulacağınız, keyifle okuyacağınız bir yazımız var sizler için…Oyun ablası kimdir? Neler yapar? Hangi konularda size destek sağlar? Çalışma alanları, zamanları, ücretleri belirlenirken göz önünde bulundurmanız gereken kriterler, için yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Oyun Ablası Kimdir?
Oyun ablası; çocuğunuzu haftanın belli günlerinde part time ya da birkaç saatliğine emanet edebileceğiniz, kendinize ve işlerinize zaman ayırmanızda size kolaylık sağlayacak önemli bir yardımcıdır. Özellikle sürekli bakıcı çalıştırmaya ihtiyaç duymadığınız durumlarda, çocuğunuzla verimli zaman geçirecek, ödev, gezi, eğitsel etkinlikler gerçekleştirme gibi konularda destek alabileceğiniz bu kişiler; üniversitelerin çocuk gelişimi, okul öncesi öğretmenliği gibi bölümlerinde okuyan ya da mezun olmuş donanımlı genç kişilerdir. Ekonomik olmaları, ihtiyacınıza yönelik çocuğunuzla ilgilenecek olmaları öncelikli tercih edilme sebeplerindendir. Bunun yanı sıra, oyun ablasının yanı sıra oyun abisi seçeneği de bu sistemde mevcuttur. Özellikle erkek rol model olması açısından, oyun abisi seçeneği de tercihleriniz arasında olabilir.

Oyun Ablasından Hangi Konularda Destek Alabilirsiniz?
Çoğunlukla Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olan ablalar; çocuğunuza birçok yönden destek olabilir. Bunlardan bazıları:

 • Özel ders verme,
 • Okul sonrası ödevlerine yardımcı olma,
 • Sınav öncesi çocuğu hazırlama,
 • Satranç, zeka oyunları gibi zihinsel aktiviteler düzenleme,
 • Eğitici oyunlarla çocuğunuzun gelişimini destekleme,
 • Çocuğunuzun paylaşımlarda bulunacağı önemli bir oyun arkadaşı rolünü üstlenme,
 • Evde tiyatro, yaratıcı drama, piyano öğretme gibi çocuğunuzun sanatsal yönüne destek olacak aktiviteler yaptırma,
 • Çocuğunuz ile beraber sinema, tiyatro, müze, park saatleri düzenleme ve bu etkinliklerde onun sorumluluğunu üstlenme,
 • Yabancı dil öğrenmesine destek olma,
 • Konuşma bozukluğu, dikkat eksikliği, disleksi gibi özel durumu olan çocuğunuzu gelişimsel olarak destekleme ( konuşma terapisi, dikkat çalışmaları vb.),
 • Konuşma problemi olan çocuğunuz için konuşma terapisi verme gibi konularda oyun ablası çocuğunuza yardımcı olabilir.

Oyun Ablası Ücretleri Nasıl Belirlenir?
Oyun ablaları bakıcıların aksine; saatlik ücret ile çalışır. Bu saatlik ücret; ablalardan beklenen hizmete, hizmetin süresine, oyun ablasının uzmanlık alanına ve yıllara göre değişiklik gösterir. Oyun ablasının verebileceği eğitim ve deneyimi de ücreti arttırmaktadır. Eğitimli ablalar; çocuklara yabancı dil öğretebilir; matematik, fizik gibi derslerinde destek olabilir ya da sanatsal yönünü geliştirici aktiviteler yaptırabilir. Bu yolla çocuğunuzun sorumluluğunu doğru kişi ile paylaşarak, hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Oyun ablası ücretleri, yaşanılan şehre göre farklılık gösterecektir. Örneğin; İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde yaşam koşullarının diğer illere göre daha zor olması nedeniyle oyun ablalarının ücret beklentileri daha yüksek olacaktır.

OYUN ABİSİ
Ailelerin çocukları ile geçirdikleri zaman maalesef kısıtlı olabiliyor. İş hayatı, evin temizliği ve düzeni gibi pek çok unsura bağlı olarak çocuklarının oyun ve ilgi ihtiyacının tamamını karşılayamadıklarında bir destek almaya ihtiyaç duyabiliyorlar. İşte bu durumda devreye oyun abisi giriyor. Çocuklar için son derece keyifli olan çeşitli aktiviteler ile onların daha eğlenceli aman geçirmelerine olanak tanıyan oyun abileri aynı zamanda gelişimlerine de destek oluyor.

Çocukların yaşına göre çeşitli aktiviteler ve oyunlar seçen oyun abisi ince motor becerilerini geliştirecek ve aynı zamanda kelimeleri, sayıları öğrenmelerini sağlayacak oyunları da miniklere öğretiyor. Çocukların boş zamanlarını kendilerine de faydalı olabilecek şekilde geçirmelerini sağlıyor.

Oyun Abisinde Olması Gereken Özellikler
Aileler çocukları için keyifli bir oyun arkadaşı olarak oyun abilerinden faydalanabilir. Ancak oyun abilerinde olması gereken bazı özellikler bulunuyor. Tüm bu özelliklere sahip bir oyun abisinin seçilmesi, çocuklar için çok daha faydalı olacaktır. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çocuklarla iletişim yetisinin güçlü olması
 • Eğitici oyun ve aktiviteler hakkında bilgi sahibi olması
 • Çocuk psikolojisini çok iyi bilmesi
 • Çocukların özelliklerini tanıyabilmesi ve onlara hitap edecek oyunları seçebilmesi
 • Hijyen ve temizlik kurallarına dikkat etmesi
 • Güler yüzlü ve sevgi dolu olması
 • Çocuklara şefkatle yaklaşabilmesi
 • İlk yardım konusunda bilgi sahibi olması
 • Ani gelişen durumlarda soğuk kanlı olabilmesi

Partiler İçin Oyun Abisinden Yardım Alın!
Aileler oyun abisi ile sadece çocuklarının boş zamanlarını geçirmelerini sağlamıyor. Aynı zamanda düzenlenen çeşitli partilerde ev sahibinin ve konukların çocuklarının çeşitli eğlenceli aktiviteler ile zaman geçirmelerini de sağlayabiliyor. Bu sayede yetişkinler de parti boyunca çocukları ile ilgilenmek zorunda kalmıyor. Bir anlamda hem çocukların hem de yetişkinlerin gayet keyifli bir biçimde partinin tadını çıkarmaları mümkün oluyor. Oyun abileri günlük ya da saatlik olarak part time şekilde de hizmet verebiliyor.

Oyun çocukların e temel ihtiyaçlarının başında gelir. Çocuklar hayata dair pek çok deneyimi ve bilgiyi oyunlarla edinir. Bu nedenle aileler eğer çocuklarının oyun saatlerinde onlara yeterince zaman ayıramıyorsa mutlaka oyun abilerinden destek almalıdır. Konuya dair daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sizde Oyun abisi arıyorum, Bulmalıyım diyorsanız Çelebi Danışmanlık geniş aday portföyüyle hizmetinizde.

Çelebi Danışmanlık Özel İstihdam Bürosu ile bakıcı bulmak çok kolay!
Hemen Ara