• Çelebi Danışmanlık Özel İstihdam Bürosu
 • 0 222 220 22 32 / 0 530 18 18 026
 • info@celebidanismanlik.com

Bebek Bakıcısı

img

Bebeklerin doğumdan itibaren son derece özenli bir bakıma ihtiyaçları olur. Bu noktada annelerin özellikle lohusalık döneminde bebekleri ile yeterince ilgilenmeleri güçleşebiliyor. Bebeklerin bakımı konusunda bilgi ve deneyim sahibi olan bir bakıcıdan yardım almaları gerekebiliyor. İşte bu noktada bebek bakıcısı arıyorum diyerek bir bakıcı bulmaları gerekiyor. Ancak bebeklerin bakımı konusunda herkese güvenmek doğru olmaz. Bakıcının her açıdan beklentileri karşılayan biri olması gerekir.

Kolay gibi görünse de aslında bebeklerin bakımı oldukça güçtür. Her ne kadar çocuk bakımından daha kolay olduğu düşünülse de bebek bakıcısı çok daha aktif bir şekilde hizmet sunmalıdır. Çünkü bebeklerin bakıma ve ilgiye daha fazla ve daha sık ihtiyaçları olur. Bu ilginin karşılanmaması onların gelişimlerini de olumsuz yönde etkileyebilir. Dolayısıyla bakıcıdan alınan hizmet aslında bebeklerin sağlığı ve gelişimim konusunda da çok büyük önem taşır.

Bebek Bakıcısında Hangi Özellikler Olmalı?
Bebek bakıcılarında bazı özelliklerin mutlaka bulunması gerekir. Bu özelliklerin olmaması o kişinin bebek bakımı konusunda yetersiz kalmasını beraberinde getirebilir. Sadece güvenilir olması bebek bakıcısının doğru tercih olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte pek çok farklı özelliğe de sahip olması gerektiği, bakıcı arayan aileler tarafından asla unutulmamalıdır. Peki, bir bakıcıda hangi özelliklerin olması lazım?

 • Bebek bakımı konusunda profesyonel bir şekilde hizmet verebilmeli
 • Hijyen koşullarını iyi biliyor ve uygulayabiliyor olmalı
 • Bebeklerin beslenmesi hakkında bilgi sahibi olmalı
 • Düzenli olarak beslenmesini sağlamalı
 • Gaz çıkarma ve bebeğin altını değiştirme konularında bilgiye sahip olmalı
 • Bebeklerin ateşini düzenli olarak ölçebilmeli
 • Bebek gelişimi konusunda bilgi ve deneyim sahibi olmalı
 • İletişim yetisinin kuvvetli olmalı
 • Sabırlı ve şefkatli olmalı
 • Beklenmeyen durumlarda soğukkanlı olmalı
 • Bebeklerin aşı takvimi hakkında bilgili olmalı
 • Gerektiğinde anneye destek verebilmeli
 • İlkyardım konusunda bilgi ve deneyim sahibi olmalı
 • Tüm bu özelliklere sahip olan bebek bakıcılarına ulaşmak aslında sanıldığı kadar zor değil. Bizimle iletişime geçmeniz durumunda bu özelliklerin tümüne sahip, deneyimli ve referans gösterebilen bir bebek bakıcısını sizin için görevlendirmemizi hemen sağlayabilirsiniz. ŞECE Danışmanlık olarak portföyümüzde sadece güvenilir ve profesyonel bir şekilde hizmet veren isimleri barındırıyoruz. Aileler tarafından yapılması gereken titiz değerlendirme süreci firmamız tarafından gerçekleştirildiği için sizlere yönlendirdiğimiz bebek bakıcısına gönül rahatlığı ile bebeğinizi emanet edebilirsiniz.

Bebek Bakıcısı Seçimi Nasıl Yapılmalı?
Öncelikle bakıcıya günün hangi saatlerinde ihtiyacınızın olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Çünkü bebek bakıcıları yarım gün de çalışabiliyor. Part time olarak günün sadece belirli saatlerinde de bakıcıdan destek alabilirsiniz. Aynı zamanda tam gün olarak da hizmet veren bakıcılar dilerseniz yatılı olarak da size destek verebiliyor. Bebek bakıcısı seçimi yapmadan önce kendi kriterlerinizi belirlemenizde ve bu kriterler üzerinden bakıcı ile görüşme yapmaya özen göstermelisiniz.

Örneğin günlük olarak bebe bakımı esnasında hangi hizmetleri kendisinden beklediğinizi öncelikle netleştirmelisiniz. Bebeğin mamasının hazırlanması, banyosunun yaptırılması, aşı için sağlık kuruluşuna götürülmesi gibi hizmetler zaten bebek bakımı hizmetine dahildir. Aynı zamanda oyun parkına götürülmesi ve evde çeşitli oyuncaklarla zaman geçirmesinin sağlanması gibi hizmetleri de bakıcılardan alabilirsiniz. Tüm bunları öncesinde belirlemeli ve bakıcı ile de görüşmelisiniz.

Firmamızı aradığınızda bu kriterlerinize aktarmanız durumunda kriterlerinize en uygun bakıcıyı sizin için hemen görevlendirmemiz mümkün olur. Bu sayede siz de onlarca farklı kişi ile görüşme yapmak zorunda kalmaz ve beraberinde zaman kaybetmezsiniz.

Bebek Bakımı ve Bebek Psikolojisi
Bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürebilmeleri için elbette anneleri ile aralarında bir bağ kurulması gerekir. Ancak bu durum bebeğin bakımının sadece anne tarafından üstlenilmesi gibi bir zorunluluğa neden olmaz. Sadece emzirilmesi dahi anne ile bebek arasında bir bağ kurulmasını sağlar. Ayrıca emzirme dönemi bebeklerin sakinleşmesi ve kendini daha iyi hissetmesi için de önemlidir. Geri kalan tüm bakım işlemleri bakıcı tarafından gerçekleştirilebilir. Bunun bebek psikolojisi üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığı uzmanlar tarafından da sıklıkla dile getiriliyor. Anneler gönül rahatlığı ile bakıcıdan destek alabilir. Ayrıca bakıcının doğumdan önce göreve başlaması bebek için yapılacak hazırlıklar konusunda da annenin destek almasını sağlar. Annenin doğuma çok daha rahat gitmesi de bakıcı hizmetinin doğumdan önce alınmasının sağladığı faydalar arasında yer alıyor. Daha fazla bilgi için bizi hemen aramalısınız!

Bebek bakıcısı arıyorum diyorsanız; Çelebi Danışmanlık kurumsal bakıcı firmasında taleplerinize uygun bakıcı adayları için sizi de bekleriz.

Bebek Bakıcısı Kimdir?
Günümüzde hem anne hem de babanın çalışması ve modern ailelerin bebek bakımında aile büyükleri yerine daha deneyimli ve profesyonel birine ihtiyaç duyması bebek bakıcısı ihtiyacını arttırmaktadır. Aileler; “bebek bakıcısı arıyorum” kararını verdikten sonra araştırma aşaması başlar. Bu aşamayı sağlıklı ilerletebilmek ve çocuğunuza en uygun adayı bulmak için bebek bakıcılığı ile ilgili cevabını bilmeniz gereken sorular vardır: “Bebek bakıcısı kimdir? Sahip olması gereken özellikler nelerdir? Bakıcıdan beklenmesi gereken sorumluluklar nelerdir? Güvenilir ve doğru bakıcı adayını nasıl ve nerden bulabilirsiniz? Hangi adımları izlemelisiniz? Bebek bakıcısı iş ilanı verirken nelere dikkat etmelisiniz? Bebek bakıcısı; özellikle sizin evde olmadığınız zamanlarda çocuğunuzun beslenme, temizlik gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasında size yardımcı olacak kişidir. Bebek bakıcısı olmak istiyorsanız; iyi bir bebek bakıcısının sahip olması gereken özellikleri bilmeniz gerekmektedir.

İyi Bir Bebek Bakıcısı Özellikleri Nelerdir?
Bakıcılarda dikkat etmeniz gereken ilk nokta bakıcının kişisel özellikleridir. İyi bir bebek bakıcısı olabilmek için; sakin, huzurlu, sabırlı, şefkatli, güler yüzlü, çocukları seven, samimi, dürüst, güvenilir, iletişime açık biri olması gerekir. Unutmayın ki; çocuk bakıcılığı önemli ve zor bir iştir ve herkes bu işi yapmaya uygun özelliklerde değildir. Bunun yanında, bakıcının deneyimi de dikkat etmeniz gereken faktörlerdendir. Deneyimli bir çocuk bakıcısı; acil bir durum olduğunda sakin ve soğukkanlı davranarak olumsuz sayılabilecek durumların üstesinden kolaylıkla gelebilir.Dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör ise bebek bakıcısının eğitimli olmasıdır. Çocuk gelişimi hakkında eğitim almış veya bu konu hakkında bilgi sahibi olan bir bakıcı; çocuğun zihinsel ve kişisel gelişiminde daha faydalı olacaktır. Eğer çocuğunuzun ikinci bir dil öğrenmesini isterseniz yabancı bakıcı adaylarını da tercih edebilirsiniz. Bakıcı adayının yaşı da dikkat etmeniz gereken önemli faktörlerdendir. Çocuğunuzun enerjisine ayak uyduramayan ya da hareket etmeyi sevmeyen birisi çocuğunuz için uygun bir aday değildir. Bunların yanında, iyi bir çocuk bakıcısının özelliği sizin ihtiyaçlarınızı karşılamasıdır.Bebek bakıcı adayları; bebek bakıcısı iş ilanlarına başvurmadan önce kendi kriterlerini ve çalışmak istediği koşulları belirlemelidir. Daha sonra, kendine ve kriterlerine uyan bebek bakıcısı iş ilanlarına başvurmalıdır. Bu şekilde hem aileler hem de çocuk bakıcıları istediği niteliklere kavuşabilir.

Bebek Bakıcısı Ne İş Yapar?
Her ailenin bakıcı adayından beklentileri farklı olabilir.Aynı şekilde her bakıcının da çalışırken almak istediği sorumluluklar farklı olabilir. Bazı çocuk bakıcıları sadece çocuğun bakımı ile ilgilenmesini isterken bazı bakıcılar ise ev işlerine de yardımcı olmayı kabul ederler. Bu konuda önemli noktalar; çocuk bakıcısı iş ilanlarına başvururken neleri yapmak isteyip istemediğinize göre başvurmanız ve aile ile ilk görüşmede bunları açık ve net bir şekilde belirtmenizdir. Ama unutmayın ki; çocuk bakıcılığının asıl rolü çocuğunuzun ihtiyaçlarını eksiksiz karşılamak ve güvende olduğuna emin olmaktır. Bu yüzden bakıcı olarak gereğinden fazla ev sorumluluğu almak doğru değildir. Böyle bir durumda çocukla yeterince ilgilenemeyebilir ve bu durum aile ile aranızda sorunlara yol açabilir.

Bebek Bakıcısı ile Çalışmanın Avantajları
Birçok aile, bebek bakımı konusunda aile büyüklerinden yardım almayı tercih edebilir. Hem tanımadığı birine çocuğunu emanet etme korkusu hem de güvenilir bebek bakıcısını nereden bulabileceğine dair kafasındaki sorular; aileleri bu seçeneğe itebilir. Ancak, uzun dönemde aile büyüklerinden yardım almak bir takım zorulukları da beraberinde getirecektir. Örneğin; aile büyükleri yaşı gereği çocukların enerjisine ayak uyduramayabilir. Bunun yanında, çocuklarınız için belirlediğiniz kurallar aile büyükleri tarafından daha kolay bir şekilde esnetilebilir. Bu da çocuğun gelişimini kötü etkiler. Doğru ve güvenilir bir çocuk bakıcısı adayı ile kurallar daha rahat koyulabilir.. Bunun yanında eğitimli bakıcı ile çalışmak; çocuğun zihin gelişimine büyük katkı sağlayacaktır. Çocuk bakıcılığı önemli bir meslektir; eğitimli ve aradığınız nitelikteki bakıcı ile çalıştığınızda çocuğunuzun gelişiminde ciddi farklar yaratacaktır.

Bakıcıya Ne Zaman İhtiyaç Duyarsınız?
Bebek bakıcısı adayı ile görüşmeden önce ihtiyaçlarınızı önceden net bir şekilde karar vermeniz gerekmektedir. Gündüzlü bir bakıcıya mı ihtiyacınız var, haftada kaç gün gelmesine ihtiyacınız var veya ev işlerine de yardım etmesini istiyor musunuz? Bu gibi soruların cevabını vererek aradığınız bakıcının niteliklerini ve çalışma koşullarını belirlemelisiniz ve buna uygun çocuk bakıcısı iş ilanları oluşturmalısınız. Çocuk bakımı işi arayan adaylar ise kendi niteliklerine ve isteklerine göre uygun ilanlara başvurabilirler. Peki, hangi durumlarda bakıcıya ihtiyaç duyarsınız? Bu durumların en başında hamilelik sonrasında annenin çalışma hayatına dönmesidir. Annenin iş hayatına rahatlıkla dönebilmesi ve aklının evde kalmadan verimli çalışabilmesi için doğru ve çocuğunu emanet edebileceği güvenilir bir bakıcı bulması gereklidir. Bunun yanında, acil bir işiniz çıkabilir ve bebek bakıcısı ihtiyacınız olabilir. Bir diğer bakıcıya ihtiyaç duyduğunuz zaman ise tatile gitme zamanlarıdır. Tatil, dinlendiğiniz ve kendinize geldiğiniz bir dönemdir. Bu dönemde size çocuğunuzun sorumlulukları konusunda yardım edebilecek bir bakıcı kendinizi daha iyi hissettirecektir.

Çelebi Danışmanlık Özel İstihdam Bürosu ile bakıcı bulmak çok kolay!
Hemen Ara