• Çelebi Danışmanlık Özel İstihdam Bürosu
 • 0 222 220 22 32 / 0 530 18 18 026
 • info@celebidanismanlik.com

Çocuk Bakıcısı

img

Çocuk sahibi olan ailelerin de çok iyi bildiği gibi çocuk bakımı özen ve sabır gerektirir. Çalışan anneler bu süreçte bir çocuk bakıcısına ihtiyaç duyar. Ancak çocuk bakıcısı ararken mutlaka güvenilir, deneyimli ve bilgili bir bakıcıya ulaşmak gerekiyor. Özellikle eğitimli anneler bakıcıda mutlaka gereken tüm özelliklerin olmasını talep ediyor. Çocukların gelişme dönemlerinde onlarla ilgilenen bakıcıların davranışları çok büyük önem taşıyor.

Bakıcıların çocukların eğitim sürecine yönelik tutumları da elbette çocukların gelişiminde ve eğitiminde hayati önem taşıyabiliyor. Hepsinden önemlisi çocuklara karşı sabırlı olunması gereklidir. Çoğu zaman anne babaların dahi sabrı taşabiliyor. Ancak bir bakıcı asla yanlış bir tutum içerisinde olmamalı ve her durumda sabırlı tavrını korumalıdır.

Çocuk Bakıcısında Hangi Özellikler Bulunmalı?
Çocuk bakıcılarında mutlaka bulunması gereken bazı özellikler var. Bu özelliklere sahibi olan bir bakıcıdan en doğru çocuk bakımı hizmetini almak mümkün olabilir. Çocuk bakıcısında olması gereken özellikler şunlardır:

 • Çocukların beslenmesi hakkında bilgili
 • Çocuklar ile iletişim yetisi kuvvetli
 • Şiddete eğilimi olmayan ve sabırlı
 • Uyku, ders ve oyun saatlerinde gerekli kuralları uygulayabilen
 • Hijyen ve temizlik kurallarına dikkat eden
 • Çocuk gelişimi hakkında gerekli eğitimi almış olan
 • Çocukların keyif alabileceği aktivite ve oyunları bilen
 • Çocuklarla doğru iletişim kurmanın önemini bilen
 • Güler yüzlü ve şefkatli
 • Beklenmedik durumlarda soğukkanlı davranabilen
 • İlk yardım konusunda bilgili ve eğitimli
 • Tüm bu kriterlerin bir bakıcıda bulunması için o bakıcının ek gelir elde etmekten ziyade çocuk bakıcılığını bir meslek olarak yapması gerekiyor. Sektörde edindiğimiz tecrübeler ışığında çocuk bakıcısı portföyümüzü sadece bu işi meslek olarak yapan isimlerden oluşturduk. Bu sayede firmamıza danışanlar eğitimli ve yukarıda sıraladığımız tüm özelliklere sahip olan çocuk bakıcılarına kısa sürede kavuşabiliyor.

Çocuk Bakıcısı Seçimi Nasıl Yapılmalı?
Çocuk bakıcısı arıyorum dediğinizde pek çok kişi ile bir görüşme yamanız gerekebilir. Bu süreçte elbette bakıcılara bazı sorular yöneltmeniz gerekiyor. Bu sorulara verilen yanıtlar çocuk bakıcıları hakkında bir fikir edinmenizi de sağlayacaktır. Ancak titiz bir değerlendirme süreci uygulamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Çocuk bakıcısı seçerken mutlaka sorulması gereken soruların başında deneyimli olup olmadığı geliyor.

Aynı zamanda beklenmedik durumlarla daha önce karşılaşıp karşılaşmadığı ve ne gibi çözümler geliştirdiğini de sormalısınız. Bununla birlikte çocuk bakıcısına sorulması gereken sorular arasında boş zamanlarını nasıl değerlendirdiği de var. Çocuk bakımı hakkında kendini geliştirmeye çalışan bir bakıcıyı seçmenizde fayda var. Aynı zamanda çocukların psikolojik olarak nelere ihtiyaç duyduğunu da sorabilirsiniz. Sadece fiziksel bakımı değil, çocukların psikolojik ihtiyaçlarının da bakıcı tarafından karşılanması gerekiyor. Bu konuda da bakıcının bilgili olması lazım.

Çelebi Danışmanlık olarak bir çocuk bakıcısına mülakatta sormanız gereken tüm soruları ve çok daha fazlasını kendi kadromuza dahil ettiğimiz bakıcılara soruyoruz. Titiz ve uzun bir değerlendirme süreci sonrasında bakıcı portföyümüzü oluşturuyoruz. Bu nedenle sizin için görevlendirdiğimiz bakıcının gerekli tüm kriterlere uygun olduğundan emin olabilirsiniz. Gönül rahatlığı ile çocuklarınızı bu bakıcılara emanet edebilirsiniz.

Çocuk Bakıcısı ve Çocuk Psikolojisi
Çocuk bakıcıları aslında çocuklar ile aileler arasında da bir köprü görevini sürdürür. Çocukların tamamen serbest bir şekilde yetişmelerini hiçbir aile istemez. Belirli bir disiplin altında olmaları ancak bu disiplinin de abartılmaması gerekiyor. Bakıcılar çocuklar için uygulanan bu disiplini korumalı ve ailelerin getirdiği kuralların harfiyen uygulanmasını sağlamalıdır. İşte bu noktada devreye çocukların psikolojisi giriyor.

Çocuklar kurallardan hoşlanmaz. Bakıcıları bu kuralları uygulamak istediğinde çocuk ile bakıcı arasında bazı sorunlar çıkabilir. Çocuk bakıcıları bu kuralların gerekliliğini, önemini ve faydasını çocuklara, onların anlayabileceği bir dille açıklamalıdır. Aynı zamanda çocukların psikolojisi üzerinde olumsuz bir etki yapacak tutumlardan da itina ile kaçınması gerekiyor.

Sağlık Sorunu Olan Çocukların Bakımı
Otizm, down sendromu ve daha pek çok rahatsızlık çocukluk döneminde ortaya çıkabiliyor. Aileler sağlık sorunu yaşayan çocukları için bakıcısı daha titiz bir şekilde seçmelidir. Çocukların sağlık sorunu ve tedavi süreçleri hakkında bilgi sahibi olan bir bakıcıya emanet edilmesi gerekir. Hatta daha önce sağlık sorunu olan bir çocuğun bakımını üstlenmiş, deneyimli bir bakıcıya ulaşılması çok daha doğru olacaktır. Firmamız bu noktada da devreye giriyor. Sağlık sorunu olan çocukların bakımını üstlenebilecek çocuk bakıcısı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sizde çocuk bakıcısı arıyorum, Bulmalıyım diyorsanız Çelebi Danışmanlık geniş aday portföyüyle yanınızda!

Çelebi Danışmanlık Özel İstihdam Bürosu ile bakıcı bulmak çok kolay!
Hemen Ara