• Çelebi Danışmanlık Özel İstihdam Bürosu
  • 0 222 220 22 32 / 0 530 18 18 026
  • info@celebidanismanlik.com

Covid Sürecinde Evde Bakım Elemanlarından Destek

img

COVİD-19 virüsü salgını çoğumuz için oldukça belirsiz ve stresli zamanları da beraberinde getirdi.

Virüs hakkında çıkan her türlü haber manşetini okuduk, her türlü haber yayınını izledik ve sonucunda yapmamız gereken kurallara uyduk, T.C. devleti tarafından halk sağlığımız için uygulanan uzun veya kısa zamanlı dışarı çıkma yasaklarına uyduk. Maske mesafe kuralına uyduk ve kimsenin virüse maruz kalmaması için kendimizi; sosyal çevremiz hatta ailemizden uzaklaştırdık.

Bu salgın sürecince bizden bakıcı temin etmiş ailelerimizinhasta bakıcı, yaşlıbakıcı, bebekbakıcı ve ev yardımcıları covid-19 virüsüne karşı dikkat edilmesi gereken kurallara dikkatle uyarak görevlerine devam ettiler.

Aile bireyleri ile beraber bu salgın sürecinde herkesin güvende olması için düzeni sağladılar.

Dadı, ev yardımcısı ve ev görevlileri, hasta bakıcı, yaşlı bakıcı veya bakıcı istihdamı sağlayanlar için burada bazı rehber bilgiler paylaşmak istiyoruz.

COVID-19 salgını sürecinde Evde bakıcı ile çalışmak:

Covid-19salgını sürecinde bir hasta bakıcısı,yaşlı bakıcısı veya çocuk bakıcısı mı işe alıyorsunuz? İşte sık sorulan soruların bazı yanıtları.

EVDE GÜNDÜZLÜ ÇALIŞAN BAKICIMIZ TOPLU TAŞIMA KULLANIYOR VE BU DURUMDA NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM?

Bakıcınız ile mevcut her türlü ulaşım konusunda fikir oluşturun. Bakıcınızın eve ulaşımını sağlayan her türlü ulaşım seçeneğini birlikte tartışın.(Özel araç, tramvay, otobüs, dolmuş, taksi vb.)Her bir seçenek için için sosyal mesafe potansiyelini ve güvenliği sağlamak için hangi malzemelere ihtiyaç duyulabileceğini göz önünde bulundurun. Ek bir maliyet varsa, bakıcınıza bir ulaşım ücreti sağlayın. Toplu taşıma kullanıyorsa, yoğun saatlerden kaçınmak için çalışma saatlerinde esnek olun.

Bakıcımızı evimizin dışındaki sosyal hayatındaki bireylere maruz kalma konusunda hassas olması yönlendirebilirim? Çalışanımızın boş zamanlarında kimi gördüğünden emin değilim.

Sizler de bakıcı da virüse maruz kalma riski konusundabirbirinize karşı şeffaflığı dengelemelisiniz. Kimlerle karşılaştığınızı ve bu durumlarda ne gibi önlemler aldığınız hakkında bakıcınız ile konuşmaya başlayın. Örneğin ailenizden birini maskeli ve sosyal mesafeli bir şekilde bir yürüyüş esnasında mı gördünüz? Bir arkadaşınızın evine gidip çocuklarınızın birlikte oynamasına izin mi verdiniz?

Dürüst olun ve bakıcınızın bu maruz kalma düzeyi hakkında ne hissettiğini görün. Sonra ona da onun kimleri gördüğünü sorun ardından salgın için gelecek planlarınız hakkında konuşmaya fikir alışverişinde bulunmaya başlayın.

Ek olarak, ev içerisinde COVID-19 için pozitif olan semptomlar veya testler yaşayan biri varsa, çalışmayı ücretli olarak askıya alın.

3.Bakıcmız için Hangi Kişisel Koruyucu Ekipmanı sağlamalıyım?

Bakıcınızın evinizde güvenli bir şekilde çalışabilmesi için, ideal olarak birden çok set olmak üzere bir maske ve eldivene erişmesi gerekecektir. Durumunuzu ve güvenli bir şekilde çalışmak için bir önlük, gözlük veya başka bir ekipmana ihtiyaç duyup duymayacaklarını düşünün. Çalışanınız da işe giderken ve işten ayrılırken kendisini korumalıdır.

Çelebi Danışmanlık Özel İstihdam Bürosu ile bakıcı bulmak çok kolay!
Hemen Ara