• Çelebi Danışmanlık Özel İstihdam Bürosu
  • 0 222 220 22 32 / 0 530 18 18 026
  • info@celebidanismanlik.com

Bebekler İçin Evde Güvenlik Önlemleri

img

Özellikle ilk kez anne ve baba olan ebeveynler bebekler için evde ne gibi güvenlik önlemleri almaları gerektiği konusunda endişeye yapılabiliyor. Bebekler artık hareketlenmeye ve özellikle de emeklemeye ya da yürümeye başladığında güvenlik önlemleri almanın vakti gelmiş demektir. Peki, neler yapmalı, ne gibi güvenlik önlemleri alınmalı? İşte bebek sahibi olan anne ve babaların alması gereken güvenlik önlemleri!

Evde kesici ve delici adetlerin yerini değiştirmeniz gerekebilir. Kesici ve delici aletler bebeklerin kesinlikle ulaşamayacağı bir yere konmalıdır. Böylelikle istenmeyen yaralanmaların önüne geçebilirsiniz.

Temizlik malzemelerinin tamamını kilitli dolaplarda bulundurmanız almanız gereken bir diğer güvenlik önlemi olarak karşımıza çıkıyor. Temizlik malzemeleri ve toksik madde içeren malzemeler renkli ambalajları nedeniyle bebeklerin her daim ilgisini çekebiliyor.

Ailelerin en çok gözden kaçırdığı detay makyaj malzemeleri oluyor. Bebekler makyaj temizleme losyonu, oje gibi materyallere de ilgi gösterebilir. Bu nedenle bebeklerin ulaşamayacağı bir yere koymanız gereken ürünler arasında kozmetikler de bulunuyor.

Kablolar sıklıkla gözden kaçırılan bir diğer detaydır. Bebeklerin özellikle dişleri çıkarken dişlerini kaşımak için ulaşabilecekleri her türlü nesneyi ağızlarına götürdüğünü unutmamalısınız. Kablolar da bebeklerin sıklıkla ısırmaya çalıştıkları nesnelerin başında geliyor. Dolayısı ile elektrik çarpması gibi son derece önemli bir tehlike ortaya çıkıyor. Bu tehlikeyi ortadan kaldırmanın yolu kabloları koruma kanalı içerisine almaktır.

Tüm elektrik prizlerine koruyucu kapak takmanız almanız gereken önlemlerden bir diğeridir.

Tabureler, puflar, komodinler, bebeklerin almaya çalıştığı eşyaların başında geliyor. Ancak böyle bir durumda dengelerini kaybederek düşmeleri ve yaralanmaları da sıklıkla yaşanan sorunlardan biridir. Bunu ortadan kaldırmak için bebeğinizin tırmanarak düşebileceği nesneleri de ortadan kaldırmadığı ve komidin gibi çeşitli mobilyaları duvara sabitlemelisiniz.

Cam yüzeyleri ya da mobilyaların keskin köşe bölümlerini yumuşak nesnelerle sarmanız kolaylıkla bulabileceğiniz güvenlik önlemleri arasında yer alıyor. Bebeklerin emekleme döneminde özellikle sehpa kenarları kafalarına sıklıkla çarpabildikleri bir alana dönüşüyor. Olası yaralanmaları engellemek için bu bölümleri kumaş sünger gibi benzeri yumuşak malzemeler ile kaplamanız gerekir.

Çelebi Danışmanlık Özel İstihdam Bürosu ile bakıcı bulmak çok kolay!
Hemen Ara